Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 14 listopada 2011 r., sygn. akt VII SA/Wa 887/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA – Izabela Ostrowska
Rozpoznanie
w dniu 14 listopada 2011 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi J.Ś. na postanowienie Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie: zwrotu podania postanawia: odrzucić zażalenie J.Ś. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2011 r.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 6 października 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił J.Ś. przywrócenia terminu do wniesienia skargi na postanowienie Prezesa Wojskowej Agencji Mieszkaniowej z dnia [...] nr [...]. Powyższe postanowienie zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego w dniu 13 października 2011 r.

W dniu 25 października 2011 r. (data stempla pocztowego) do Sądu wpłynęło zażalenie skarżącego na powyższe postanowienie.

W uzasadnieniu zażalenia skarżący wskazał, że postanowienie Sądu otrzymał w dniu 24 października 2011 r. wraz z informacją od pełnomocnika, iż nie widzi podstaw do jego zaskarżenia. Skarżący oświadczył, iż przesłał pełnomocnikowi w dniu 6 września 2011 r. kopię dokumentacji w sprawie oraz jej analizę i swoje stanowisko, wbrew temu co twierdzi pełnomocnik, których jednak jak wynika z uzasadnienia postanowienia Sądu nie otrzymał. Zdaniem skarżącego, Sąd posiadając wiedzę, iż ma do czynienia z osobą niepełnosprawną i widząc, iż pełnomocnik sobie nie radzi, powinien nawiązać kontakt ze skarżącym.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zgodnie z art. 194 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni, od daty doręczenia postanowienia.

Jak wynika z akt sprawy postanowieniem z dnia 10 czerwca 2011 r. referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie przyznał skarżącemu prawo pomocy w zakresie całkowitym poprzez zwolnienie od kosztów sadowych i ustanowienie radcy prawnego. Pismem z dnia 12 lipca 2011 r. Okręgowa Izba Radców Prawnych wyznaczyła na pełnomocnika skarżącego radcę prawnego J.H.

Z tego względu, postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 6 października 2011 r. zostało doręczone pełnomocnikowi skarżącego. Ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru wynika, że zostało ono doręczone skarżącemu reprezentowanemu przez pełnomocnika - radcę prawnego J.H. w dniu 13 października 2011 r. W związku z powyższym, termin do wniesienia zażalenia upłynął z dniem 20 października 2011 r. tj. po upływie 7 dni, od daty doręczenia postanowienia.

Z akt sprawy wynika, że zażalenie na postanowienie Sądu zostało nadesłane przez skarżącego w dniu 25 października 2011 r. (data stempla pocztowego), a zatem z uchybieniem ustawowego terminu.

Z tego też względu, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz.1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 24 kwietnia 2012 r., dokument z 3 stycznia 2012 r., dokument z 6 października 2011 r., dokument z 10 czerwca 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.