Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 2

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 3 września 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1390/11

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
sędzia WSA Przemysław Żmich przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 3 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy z wniosku K. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie ze skargi K. S. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podziału nieruchomości postanawia odmówić K. S. przywrócenia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 kwietnia 2014 r., sygn. akt I SA/Wa 1390/11 oddalił skargę K. S. i J. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podziału nieruchomości.

Odpis nieprawomocnego wyroku wraz z uzasadnieniem oraz stosownym pouczeniem o możliwości, terminie i trybie wniesienia skargi kasacyjnej, doręczony został skarżącej K. S. w dniu 9 czerwca 2014 r. Termin do wniesienia stosownej skargi kasacyjnej upłynął zatem w dniu 9 lipca 2014 r.

W dniu 10 lipca 2014 r. do Sądu wpłynął wniosek K. S. o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej, złożony osobiście przez skarżącą w Biurze Podawczym Sądu w dniu 10 lipca 2014 r.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że w czerwcu chorowała oraz oczekiwała na obiecane pieniądze za wynajem mieszkania. Skarżąca zaznaczyła, że wskazanych pieniędzy nie otrzymała więc nie była w stanie opłacić adwokata do sporządzenia skargi kasacyjnej.

W związku z tym, że do wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nie załączono stosownej skargi kasacyjnej, pismem z dnia 31 lipca 2014 r. wezwano skarżącą do uzupełnienia wniosku - w terminie 7 dni, pod rygorem odmowy przywrócenia terminu - poprzez nadesłanie stosownej skargi kasacyjnej oraz dokumentów potwierdzających podnoszone we wniosku okoliczności (dotyczących m.in. choroby skarżącej), uprawdopodobniających brak winy w uchybieniu terminu. Skarżąca została jednocześnie pouczona o treści art. 86 i art. 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.).

Wezwanie doręczone zostało w dniu 5 sierpnia 2014 r. Termin do jego wykonania upływał zatem w dniu 12 sierpnia 2014 r. Mimo upływu wyznaczonego terminu skarżąca nie uzupełniła wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Stosownie do treści art. 86 i art. 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), uchybiony termin należy przywrócić, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, dokonując jednocześnie czynności, dla której określony był termin, we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, a uchybienie powoduje dla strony ujemne skutki w zakresie postępowania sądowego.

Przywrócenie terminu ma charakter wyjątkowy i może nastąpić jedynie wówczas, gdy strona w sposób przekonujący uprawdopodobni brak swojej winy, a przy tym wykaże, iż niezależna od niej przyczyna istniała przez cały czas, aż do wniesienia prośby o przywrócenie terminu. Istotne przy tym jest, że wskazane wyżej przesłanki muszą zostać spełnione łącznie, a brak którejkolwiek z nich czyni wniosek bezzasadnym.

W rozpoznawanej sprawie K. S. występując z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej nie dokonała czynności, której terminowi uchybiła (nie załączyła stosownej skargi kasacyjnej) oraz nie uprawdopodobniła należycie braku winy w uchybieniu terminu (wskazała jedynie, że chorowała oraz oczekiwała na obiecane pieniądze za wynajem mieszkania).

Powyższe braki wniosku nie zostały uzupełnione mimo stosownego wezwania Sądu. Jak wynika z akt sprawy wezwanie z dnia 31 lipca 2014 r. do uzupełnienia wniosku we wskazanym wyżej zakresie, doręczone skarżącej w dniu 5 sierpnia 2014 r., pozostało bez odpowiedzi - skarżąca nie nadesłała stosownej skargi kasacyjnej oraz nie uprawdopodobniła braku winy w uchybieniu terminu do jej wniesienia. Tym samym złożony wniosek jest bezzasadny i brak jest podstaw do jego uwzględnienia.

W tej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na mocy art. 86 § 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 11 czerwca 2015 r., dokument z 30 marca 2015 r., dokument z 24 listopada 2014 r., dokument z 24 października 2014 r., dokument z 23 kwietnia 2014 r., dokument z 9 września 2011 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.