Uzasadnienie
Postanowieniem z 19 września 2012 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odrzucił zażalenie D. B. (dalej jako "Skarżący") na postanowieniem z 25 kwietnia 2012 r. w przedmiocie odrzucenia zażalenia. Uzasadniając rozstrzygnięcie Sąd wskazał, że Skarżący nie uzupełnił braku formalnego zażalenia.
Skarżący w ustawowym terminie wniósł zażalenie na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 19 września 2012 r.
Przewodnicząca Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie 22 października 2012 r. wydała, na podstawie art. 220 § 1 i § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a.", zarządzenie o wezwaniu Skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł.
Skarżący w odpowiedzi na zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia wniósł o przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia adwokata.
Postanowieniem z 7 lutego 2013 r. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie pozostawił wniosek Skarżącego o przyznania prawa pomocy bez rozpoznania.
W wykonaniu zarządzenia Przewodniczącej Wydziału z 14 marca 2012 r. wezwano Skarżącego do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł. Jednocześnie pouczono Skarżącego, że kwotę wpisu sądowego należy uiścić - w terminie 7 dni - od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia. Wezwanie to doręczono Skarżącemu w dniu 2 kwietnia 2013r. Z akt sprawy wynika, że wpis nie został jednak uiszczony.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zażalenie należy odrzucić.
Zgodnie z art. 220 § 1 P.p.s.a. sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma - w tym przypadku zażalenia, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata - w tym przypadku wpis. W razie nieopłacenia zażalenia wzywa się wnoszącego, aby uiścił należny wpis, a niewykonanie tego wezwania w terminie skutkuje odrzuceniem zażalenia na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a.
Z akt sprawy wynika, że wezwanie do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia w kwocie 100 zł doręczono Skarżącemu w dniu 2 kwietnia 2013 r. Jednocześnie pouczono Skarżącego, że kwotę wpisu sądowego należy uiścić - w terminie 7 dni - od daty doręczenia wezwania, pod rygorem odrzucenia zażalenia.
W tej sytuacji termin do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia upływał 9 kwietnia 2013 r. W dokumentach księgowych Sądu dotyczących opłat sądowych nie odnotowano wpłaty do niniejszej sprawy.
Z tej przyczyny Sąd odrzucił zażalenie na podstawie art. 220 § 3 P.p.s.a., zgodnie z którym odrzuceniu podlega zażalenie, od którego pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis.