Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiuz 7 maja 2021 r., sygn. akt III SA/Wr 820/17

Metryka

Sąd
Wrocław, dnia 7 maja 2021 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Skład
sędzia NSA Anna Moskała przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 7 maja 2021 r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi E. S. na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu z dnia 9 września 2017 r., nr 0201-IEE2.711.99.2017.10.AJ w przedmiocie zarzutów w przedmiocie prowadzonego postępowania egzekucyjnego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału III z 30 grudnia 2019 r. wezwano skarżącą do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł. Pismem z dnia 28 stycznia 2020 r. strona wniosła zażalenie na to zarządzenie oraz zawarła wniosek o przyznanie prawa pomocy.

Postanowieniem z 27 października 2020 r. sygn. akt I GZ 289/20 Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącej na zarządzenie w przedmiocie wpisu sądowego od skargi. W związku z tym, zarządzeniem z 19 lutego 2021 r. skarżąca została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 30 grudnia 2019 r. przez uiszczenie wpisu sądowego od skargi w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Doręczenie wezwania skarżącej nastąpiło w dniu 10 marca 2021 r. (k. 309). Z akt sprawy wynika, że kwota wpisu nie została uiszczona.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje.

Stosownie do art. 230 § 1 i 2 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325 z późn. zm.) dalej zwanej "p.p.s.a.", od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji, w tym skargi, pobiera się wpis. Jeżeli skarga nie została należycie opłacona to, zgodnie z art. 220 § 1 i 3 p.p.s.a., przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem odrzucenia skargi uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania, ponieważ wobec braku należnej opłaty Sąd nie podejmie żadnej czynności.

W niniejszej sprawie, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie skarżącej na zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III z 30 grudnia 2019 r. o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi. Wobec powyższego, strona została wezwana do wykonania prawomocnego zarządzenia o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi w kwocie 100 zł - w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi. W zakreślonym terminie, który upływał w dniu 17 marca 2021 r. (środa), skarżąca wymaganej kwoty wpisu nie uiściła.

Na marginesie Sąd zauważa, że ponowiony wniosek skarżącej o prawo pomocy nie miał wpływu na obowiązek uiszczenia wpisu i bieg terminu wyznaczonego do wykonania niezaskarżalnego zarządzenia z 30 grudnia 2019 r. Wezwanie do wykonania ww. zarządzenia nie zwolniło skarżącej od negatywnych skutków niezastosowania się do tego wezwania, pomimo wystąpienia z kolejnym wnioskiem o prawo pomocy. Wniosek taki nie przerwał biegu terminu wyznaczonego do wykonania prawomocnego zarządzenia wzywającego do uiszczenia wpisu (por. postanowienia Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 października 2018 r. sygn. I FZ 259/18, z 25 października 2018 r. sygn. II OZ 1058/18 oraz z 23 marca 2009 r. sygn. I FZ 60/09; opublikowane na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Z tych względów i na podstawie art. 220 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 12 kwietnia 2019 r., dokument z 11 lipca 2018 r., dokument z 2 maja 2018 r., dokument z 5 lutego 2018 r., dokument z 18 stycznia 2018 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.