Uzasadnienie
Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie postanowieniem z dnia 18 marca 2014 r., sygn. akt IV SA/Wa 2535/13 odmówił przyznania A. B. prawa pomocy we wnioskowanym zakresie, tj. w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.
Odpis powyższego postanowienia został przesłany skarżącemu A. B. przy piśmie z dnia 20 marca 2014 r., którego odbiór potwierdził własnoręcznym podpisem w dniu 3 kwietnia 2014 r. Od wymienionego postanowienia skarżący wniósł sprzeciw w dniu 11 kwietnia 2014 r. (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego).
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 259 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), od zarządzeń i postanowień referendarza sądowego strona może wnieść do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego sprzeciw w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia zarządzenia lub postanowienia. Natomiast w świetle art. 259 § 2 tej ustawy sprzeciw wniesiony po terminie sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Jak wynika z akt sprawy, postanowienie referendarza sądowego z dnia 18 marca 2014 r. zostało doręczone skarżącemu w dniu 3 kwietnia 2014 r. (dowód: karta 283 akt sądowych), zaś sprzeciw został wniesiony w dniu 11 kwietnia 2014 r. (data nadania pisma w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego, k. 286 akt sądowych). Zestawiając datę doręczenia skarżącemu zaskarżonego postanowienia z datą wniesienia przez niego sprzeciwu, stwierdzić należy, że siedmiodniowy termin do wniesienia sprzeciwu bezskutecznie upłynął w dniu 10 kwietnia 2014 r. Zatem sprzeciw wniesiony został z jednodniowym przekroczeniem ustawowego terminu.
Z powyższych względów, na podstawie art. 259 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd postanowił jak w sentencji.