Uzasadnienie
Pismem z dnia 14 marca 2015 r. H. P. zwróciła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od jej skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] września 2013 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy. We wniosku podała, że zarządzenie o wezwaniu do uiszczenia wpisu od skargi nie zostało skutecznie doręczone i stwierdziła, że o odrzuceniu skargi z powodu nieuiszczenia wpisu dowiedziała w dniu 12 lutego 2015 r. z postanowienia Sądu z dnia 29 grudnia 2014 r. o odrzuceniu skargi.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Zgodnie z art. 87 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej p.p.s.a) pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Stosownie do art. 88 p.p.s.a spóźniony lub z mocy ustawy niedopuszczalny wniosek o przywrócenie terminu sąd odrzuci na posiedzeniu niejawnym.
Z powyższego wynika, że termin do złożenia wniosku o przywrócenie uchybionego terminu biegnie od momentu ustania przyczyny uchybienia terminu.
W rozpoznawanej sprawie wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi jest spóźniony, gdyż wniesiony został po upływie siedmiodniowego terminu określonego w art. 87 § 1 p.p.s.a.
Jak wynika z akt sprawy, o odrzuceniu skargi z powodu nieuiszczenia wpisu, strona skarżąca dowiedziała się w dniu 13 lutego 2015 r. tj. w dniu w którym ustanowiony przez nią pełnomocnik (M. K.) otrzymał postanowienie z dnia 29 grudnia 2014 r. (potwierdzenie odbioru – k. 450 akt sądowych). W tym też momencie dla strony ustała przyczyna uchybienia terminu.
Wynika z tego, że ustawowy siedmiodniowy termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu upłynął dla strony skarżącej w dniu 20 lutego 2015 r. Tymczasem skarżąca H. P. wniosek o przywrócenie terminu do uiszczenia wpisu od skargi złożyła dopiero w dniu 15 marca 2015 r. (data nadania pisma w urzędzie pocztowym), a zatem z uchybieniem ustawowego terminu do jego wniesienia.
Z powyższych względów, na podstawie art. 88 powołanej ustawy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł jak w sentencji postanowienia.