Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 3

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 grudnia 2015 r., sygn. akt IV SAB/Wa 244/14

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Sędzia WSA Anna Szymańska przewodniczący
Rozpoznanie
w dniu 21 grudnia 2015 r. na posiedzeniu niejawnym zażalenia M. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 czerwca 2015 r. odmawiające przyznania prawa pomocy
Sprawa
w sprawie ze skargi M. S. na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie udzielenia informacji

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić zażalenie.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowieniem z 22 czerwca 2015 r. odmówił przyznania prawa pomocy w zakresie całkowitym M. S. (dalej zwanego "Skarżącym") w sprawie ze skargi na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie udzielenia informacji.

Ww. postanowienie doręczono skutecznie Skarżącemu 14 lipca 2015 r.

Skarżący 24 lipca 2015 r. wniósł zażalenie na powyższe postanowienie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego złożenia.

Postanowieniem z 23 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na ww. postanowienia z 22 czerwca 2015 r.

Naczelny Sąd Administracyjnym postanowieniem z 9 grudnia 2015 r., sygn. akt I OZ 1615/15, oddalił zażalenie Skarżącego na ww. postanowienie z 23 września 2015 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje

Zażalenie podlega odrzuceniu.

Wskazać należy, iż do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej (art. 197 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej "P.p.s.a."). Stosownie zatem do art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a. sąd odrzuca na posiedzeniu niejawnym zażalenie wniesione po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalne, jak również zażalenie, którego braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie.

Zgodnie z art. 194 § 2 P.p.s.a. zażalenie wnosi się w terminie siedmiu dni od doręczenia postanowienia.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy zauważyć należy, iż postanowienie Sądu z 22 czerwca 2015 r. w zakresie prawa pomocy, doręczono Skarżącemu 14 lipca 2015 r. Zatem termin do wniesienia zażalenia rozpoczął bieg 15 lipca 2015 r. i upłynął 21 lipca 2015 r. Skarżący wniósł zażalenie 24 lipca 2015 r. wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia. Postanowieniem z 23 września 2015 r., utrzymanym w mocy przez Naczelny Sąd Administracyjny, tut. Sąd odmówił przywrócenia terminu do wniesienia powyższego zażalenia. Tym samym należało uznać, że wniesienie przez Skarżącego zażalenia nastąpiło z uchybieniem 7-dniowego terminu do jego złożenia.

Wobec powyższego Sąd, na podstawie art. 178 w zw. z art. 197 § 2 P.p.s.a., orzekł, jak w sentencji.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 14 sierpnia 2018 r., dokument z 7 maja 2018 r., dokument z 12 grudnia 2017 r., dokument z 26 czerwca 2017 r., dokument z 6 kwietnia 2017 r., dokument z 16 sierpnia 2016 r., dokument z 8 lutego 2016 r., dokument z 18 grudnia 2015 r., dokument z 23 września 2015 r., dokument z 22 czerwca 2015 r., dokument z 24 kwietnia 2015 r., dokument z 29 grudnia 2014 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.