Uzasadnienie
Pismem z dnia 13 maja 2014 r. (data nadania) J. S. (dalej "skarżący") wniósł o zwolnienie od wpisu sądowego w kwocie 200 zł.
Ponieważ wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, osoba fizyczna powinna złożyć na urzędowym formularzu PPF, Sąd wykonując zarządzenie Przewodniczącego Wydziału z dnia 28 maja 2014 r., w dniu 2 czerwca 2014 r., wezwał skarżącego do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu PPF w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Do wezwania załączono formularz PPF.
Wezwanie do wniesienia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu PPF doręczono skutecznie w dniu 23 czerwca 2014 r. (potwierdzenie odbioru w aktach). Termin do nadesłania wniosku w prawidłowej formie upłynął 30 czerwca 2014r. (poniedziałek). Skarżący nie złożył wniosku na urzędowym formularzu "PPF" we wskazanym terminie, dlatego zarządzeniem z dnia 17 lipca 2014 r, referendarz sądowy pozostawił bez rozpoznania wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy. Odpis zarządzenia doręczono skarżącemu w dniu 8 sierpnia 2014 r.
W dniu 16 sierpnia 2014 r. (data nadania) skarżący wniósł sprzeciw od zarządzenia. Do sprzeciwu skarżący nie załączył wniosku o przyznanie prawa pomocy na wymaganym urzędowym formularzu PPF.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, zważył co następuje.
Wniosek skarżącego należy pozostawić bez rozpoznania.
Stosownie do art. 257 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej p.p.s.a. – wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania.
Zgodnie z art. 260 p.p.s.a., w razie wniesienia sprzeciwu, który nie został odrzucony, zarządzenie lub postanowienie, przeciwko któremu został wniesiony, traci moc, a sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega rozpoznaniu przez sąd na posiedzeniu niejawnym.
W niniejszej sprawie skarżący nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy w prawidłowej formie tj. na określonym urzędowo formularzu PPF do 30 czerwca 2014r., a więc w terminie 7 dni od doręczenia wezwania, pomimo załączenia przez Sąd do wezwania formularza (PPF).
Skarżący został prawidłowo pouczony o konsekwencjach nie zastosowania się do treści wezwania, do którego załączono kserokopię złożonego urzędowego druku PPF. Pomimo upływu terminu na wykonanie wezwania, wniosek o przyznanie prawa pomocy nie został uzupełniony.
Również składając sprzeciw od zarządzenia z 17 lipca 2014 r. skarżący nie złożył wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu PPF.
Z tych przyczyn, na podstawie art. 257 w związku z art. 260 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono, jak w sentencji postanowienia