Prosto w prawo Skróty klawiszowe⌘KCtrl KPrzejdź do przepisu, ustawy albo sygnatury/Pole pytania albo wyszukiwania na stronie← →Poprzedni i następny artykuł albo strona listyCKopiuj przypis; z zaznaczonym tekstem cytat z przypisemLKopiuj linkFUkryj albo pokaż spis treści ustawyEscZamknij panel, menu albo okno?Lista skrótów Dla profesjonalistyPro
Spis treści, przepisy i wyszukiwarka

Powołane przepisy 1

Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawiez 21 stycznia 2015 r., sygn. akt VII SA/Wa 1366/13

Metryka

Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Skład
Przewodniczący Sędzia WSA –Izabela Ostrowska
Rozpoznanie
w dniu 21 stycznia 2015r. na posiedzeniu niejawnym
Sprawa
sprawy ze skargi D. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2013r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do wpłacenia zaliczki na poczet wykonania zastępczego

Sentencja

postanawia:

  1. odrzucić skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 października 2014r. sygn. akt 1366/13 oddalił skargę D. S. na postanowienie [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] kwietnia 2013 r. nr [....] w przedmiocie zobowiązania wpłacenia zaliczki na poczet wykonania zastępczego.

Odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem został skutecznie doręczony pełnomocnikowi skarżącego – adwokatowi M. Z. w dniu 8 grudnia 2014r.

Od powyższego wyroku adwokat M. Z. działając w imieniu skarżącego D. S. wniósł w dniu 7 stycznia 2015r. (data stempla pocztowego) skargę kasacyjną bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W dniu 12 stycznia 2015r. Naczelny Sąd Administracyjny przekazał powyższą skargę kasacyjną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie celem nadania sprawie biegu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje

Zgodnie z art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a, skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem.

W rozpoznawanej sprawie odpis wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 października 2014r., sygn. akt VII SA/Wa 1366/13 wraz z uzasadnieniem został doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 8 grudnia 2014r., co wynika ze znajdującego się w aktach sprawy zwrotnego potwierdzenia odbioru (k. -158). Tym samym trzydziestodniowy termin do wniesienia skargi kasacyjnej upłynął z dniem 7 stycznia 2015r. Przy czym przedmiotowa skarga kasacyjna została złożona w ustawowym terminie do jej wniesienia bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a nie jak stanowi art. 177 § 1 p.p.s.a do sądu, który wydał zaskarżony wyrok. Skarga kasacyjna została zatem wniesiona we właściwym trybie dopiero w dniu 12 stycznia 2015r. (data prezentaty WSA w Warszawie), tj. w dniu przekazania przez Naczelny Sąd Administracyjny skargi kasacyjnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie celem nadania jej dalszego biegu.

Przyjęta przez Sąd data wniesienia skargi kasacyjnej wynika z art. 177 § 1 p.p.s.a, który stanowi, że skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie. Oznacza to, że w przypadku wniesienia skargi kasacyjnej bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sąd ten powinien przesłać tę skargę sądowi, który wydał zaskarżone orzeczenie - w tym przypadku Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie. O zachowaniu ustawowego terminu do wniesienia skargi kasacyjnej decyduje wówczas data przekazania przez Naczelny Sąd Administracyjny przesyłki zawierającej skargę kasacyjną na adres właściwego sądu.

Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, że skarga kasacyjna w niniejszej sprawie została wniesiona dopiero w dniu 12 stycznia 2015r., co oznacza, że została złożona z uchybieniem ustawowego terminu, o jakim mowa w art. 177 § 1 p.ps.a i podlega odrzuceniu.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na podstawie art. 178 p.p.s.a orzekł jak w sentencji postanowienia.

Pod tą sygnaturą także: dokument z 4 listopada 2014 r., dokument z 24 października 2014 r., dokument z 5 sierpnia 2014 r., dokument z 24 kwietnia 2014 r., dokument z 8 listopada 2013 r., dokument z 6 sierpnia 2013 r.

Treść dosłownie; przetworzyliśmy: podział na sekcje, układ według wzoru orzeczenia (metryka, punkty sentencji, nagłówki ze zdań sądu), linki do przepisów, wyróżnienia i zakrycie numerów PESEL, dowodów, paszportów i rachunków, których anonimizacja u wydawcy nie objęła.