Uzasadnienie
W dniu 23 lipca 2012 r. zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału VII Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skarżący Z. W. został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego od zażalenia na postanowienie z dnia 27 czerwca 2012 r. w kwocie 100 zł, w terminie 7 dni, pod rygorem jego odrzucenia. Jak wynika z akt sprawy powyższe wezwanie zostało doręczone skarżącemu w dniu 2 sierpnia 2012 r.
Na powyższe zarządzenie Z. W. złożył zażalenie wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia (data nadania 10 sierpnia 2012 r.).
Postanowieniem z dnia 10 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie z dnia 23 lipca 2012 r.
Na powyższe postanowienie skarżący wniósł w terminie zażalenie. W wyniku jego rozpatrzenia, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 28 maja 2013 r. sygn. akt II OZ 398/13 oddalił ww. zażalenie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.
Na podstawie art. 178 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012 r., poz. 270 ze zm. - dalej p.p.s.a) Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Zaś na podstawie art. 197 § 2 p.p.s.a. do postępowania toczącego się na skutek zażalenia stosuje się odpowiednio przepisy o skardze kasacyjnej.
W rozpoznawanej sprawie zaskarżone zarządzenie zostało doręczone skarżącemu w dniu 2 sierpnia 2012 r. Termin do wniesienia zażalenia mijał zatem z dniem 9 sierpnia 2012 r. Tymczasem skarżący wniósł zażalenie dopiero w dniu 10 sierpnia 2013 r., a więc z uchybieniem terminu ustawowego do dokonania wskazanej czynności procesowej. Mimo złożenia wniosku przez skarżącego do przywrócenia terminu do złożenia zażalenia, postanowieniem z dnia 10 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił skarżącemu przywrócenia terminu do wniesienia zażalenia na zarządzenie z dnia 23 lipca 2012 r.
Następnie w wyniku rozpatrzenia zażalenia na ww. postanowienie wojewódzkiego Sądu, Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 28 maja 2013 r. sygn. akt II OZ 398/13 oddalił ww. zażalenie.
Z tych względów, na podstawie art. 178 w związku z art. 197 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji.